![]() 2-pin-fiber-coupled-diode-laser BrandNew Fiber Coupled Laser Module features a high power laser diode chip mounted in a convenient low cost package. This package features a 200um,0.22NA fiber with a SMA 905 connector. This design is offerred in the 8xx to 9xx nm wavelength range. A photodiode or thermistor is included with standard packages. Custom configurations and wavelengths are available upon request. |
Specifications
| Optical Characteristics | |
| Center Wavelength λ | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±3nm |
| Output Power | 8W |
| Spectral Width FWHM | <6nm |
| >90% Power | 0.15NA |
| Polarization Mode | TE |
| Wavelength Temp. Coefficient | ~0.28nm/°C |
| Fiber Parameters | |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Core/Cladding Diameter | 200/240μm |
| Connector Type | ST/SMA905 |
| Fiber Length | 1m |
| Electrical Characteristics | |
| Operating Current Iop | ≤10A |
| Threshold Current Ith | ≤1.9A |
| Operating Voltage Vop | ≤2.2V |
| Slope Efficiency | ≥0.95W/A |
| Power Conversion Efficiency | ≥40% |
| Thermal Parameters | |
| Operating Temperature | 15~55°C |
| Storage Temperature | -30~70°C |
Core Competency
◆ Diode Packaging ◆ Beam Shapin
◆ Reliability Testing ◆ Efficient Cooling


Hot Tags: 2-pin fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode China














