Description
200W 1070nm Single Mode Fiber Laser
Features:
- 1060-1080nm wavelength
- Power Range:10-100%
- Fiber Core:14um
- Beam Quality M2: <1.5
Applications:
- Industrial equipment installation
- laboratory research
- Machinery installation

Specifications
Item No:FC1070SM200
| Optical | Typical Value |
| Center Wavelength | 1060-1080nm |
| Output Power | 200W |
| Spectrum width@3dB | <5nm |
| Max Modulated Frequency | <5kHz |
| Power Range | 10-100% |
| Beam Quality M2 | <1.5 |
| Fiber | |
| Fiber Core | 14um |
| Fiber Length | 5m |
| Fiber Connector | QBH |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | 15A |
| Amining beam | Available |
| Operating Voltage Vop | 48V |
| Thermal | |
| Working Temperature | 0-40℃ |
| Storage Temperature | -10-60℃ |
| Cooling | Air |
Design:

Hot Tags: 200w 1070nm single mode diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers, Fiber Coupled Laser Diode Made in China, Fiber Coupled Laser Diode













