2W 830nm Fiber Coupled Diode Laser For Laser Printing Equipment
Features:
- 2W output power at 830nm central wavelength
- We also provide 1W 830nm Fiber Coupled Diode Laser
- 0.14NA/50um/60cm/ST
- Jenoptik Laser Chips
Application:
- CTP Printing
- Laser Pumping Source
- Medical Use

2W 830nm Fiber Coupled Diode Laser with compact design, and it's small and easy to handle, and is ideal for embedding in equipment. Our fiber laser has long service life, good perfance, high reliability and stability, can be used in laser printing equipment.
Data Sheet
Item No: FC830DL2
Item Name: 2W 830nm Laser Pringting Fiber Laser
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 830nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 2W |
| Spectral Width FWHM | 5nm |
| Fiber | |
| Fiber Numerical Aperture | 0.14NA |
| Fiber Core | 50um |
| Connector Type | 60cm |
| Fiber length | >30mm |
| Bending Radius | ST |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 2.3A |
| Threshold Current Ith | 0.25A |
| Operating Voltage Vop | 2.0V |
| Power Conversion Efficiency | 43% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -20-50℃ |
| Wavelength Temp Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Drawing:

Continuous Design Evolution Leads to Highly Reliable Devices
This 2W 830nm fiber-coupled laser diode is the natural evolution of the highly successful laser module package. These devices are designed to be cost-effective for a variety of applications. Primary applications include Computer to Plate Printing, Flexographic Printing and Graphic Arts.
Hot Tags: 2w 830nm laser pringting fiber laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers China










