Description
780nm 1W Free Space Diode Laser modules
features:
- Center Wavelength: 780nm
- Output Power: 1W
- Work mode: CW
Application:
- metrology
- bioinstrumentation
- sensing
- analytical instrumentation applications

- These laser diodes provide a narrow linewidth, high power solution.
- Wavelength-stabilized, high-power, fiber-coupled lasers are designed for power.
- These fiber-coupled 780nm laser diodes can be used with CW.
- They are compatible with our ultra-low noise or high-speed nanosecond pulsed drivers for high-power multimode laser diode versions.
Specifications:
Item No.:FS780DL1
| Optical | |
| Center Wavelength | 780nm |
| Working Mode | CW |
| Output Power | 1w |
| Wavelength range |
780-790nm |
| Divergence FWHM | 8-36Deg |
| Electrical | |
| Threshold Current Ith | 1.5A |
| Operating Current Lop | <5A |
| Operating Voltage Vop | 1.8V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -30~70℃ |
Drawing:

Hot Tags: 780nm 1W Free Space Diode Laser Modules suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode factory, , Fiber Coupled Laser Diode suppliers, Fiber Coupled Laser Diode,










