175W 878.6nm Fiber Coupled Laser Diode for Solid-state Laser Pumping

Product Description
Brandnew's line of 878.6 nm fiber-coupled diode lasers provides a complete pumping solution for Vanadate-based solid-state lasers. Brandnew's wavelength-stabilized diodes are differentiated by an unmatched level of spectral purity and stability. We offer an ideal combination of power, reliability and form factor with solutions ranging from 30 Watts to 175 Watts maximum fiber-coupled output power. At Brandnew, we manufacture to rigorous telecom-grade standards in the world's largest high power diode fab. Each wafer is individually qualified, which sets Brandnew apart from alternative industrial pump products using short-lived diode bars and bar-stack technologies. Brandnew's line of 878.6 nm fiber-coupled diode lasers becomes the new de-facto standard for Vanadate-based solid-state laser pumping.
878.6 ± 0.5 nm Center Wavelength
Wavelength-stabilized Across Wide Current Range
175 W Maximum Output Power at 10 Amperes
High (99% power-in-band) Spectral Purity
Typical Wallplug Efficiency >50%
200 μm Fiber Pigtail (400 μm option) SMA-Connector
Compact Fiber-coupled Package
Dichroic Filter Option for Back-reflection Protection

Data sheet
Item No.: FC8786DL175
| Optical | |
| Center Wavelength | 878.6nm |
| Wavelength Tolerance | ±0.5nm |
| Output Power | 175W |
| Fiber | |
| Fiber Core Diameter | 200um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1.5m, can be customized |
| Fiber Connector | SMA905 or Bare |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 10A |
| Threshold Current Ith | 1A |
| Operating Voltage Vop | 48V |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 20~30℃ |
| Storage Temp. | -20~70℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | ~0.02nm/℃ |
Drawing
![product-1-1 }]Q402VL%Q~5JDPLV2]]FJ2](/Content/uploads/202198745/20210517165219c5863e7d4e5d4d9aae42fcf864098cad.png)
Hot Tags: 175w 878.6nm fiber coupled laser diode for solid-state laser pumping suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers China










