Super Light Weight Fiber Coupled Laser Diode
These Super Light Weight Fiber Coupled Laser Diode high power 915nm laser diodes deliver up to 200W of output power with an emission bandwidth of 4 nm. The multimode fiber pigtail has a 200µm core, NA 0.22. The package of Super Light Weight Fiber Coupled Laser Diode is compact, heat-efficient, and designed for easy and secure mounting. These 915nm laser diodes are used for pumping (DPSS) diode pumped solid state lasers as well as heating and imaging applications.
Data sheet:
Item No.: FC915DL200-SLW
| Optical | Typical Value |
| Center Wavelength | 915nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 200W |
| Super Light Weight Feature | 0.75g/W |
| Fiber | |
| Fiber Length/Fiber Jacket Diameter | 1m/0.9mm |
| Fiber Core | 200um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | Bare end |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 35A |
| Threshold Current Ith | 2A |
| Operating Voltage Vop | 20V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.3nm/℃ |
Drawing:
Hot Tags: super light weight fiber coupled laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers China










