150W 915nm Fiber Coupled Diode Laser
915nm laser diodes are available with multi-mode beam profiles, and with fiber coupled outputs. These 915nm laser diode packages are ideal for pump applications, and 915nm laser modules are available for either medical such as laser surgery, laser eye surgery, and cancer treatment or printing applications.
Feature:
CW working mode
Parallel sealing process, anti condensation design
Compact structure, good heat dissipation performance
Shock and vibration resistant
Precaution:
The laser light emitted from this Device is invisible and will harmful to the human eye. Avoid looking directly into the fiber output or into the collimated beam along its optical axis when the device is in operation. Proper laser safety eyewear must be worn during operation.

Parameters
Item Number: FC915DL150
| Optical | |
| Center Wavelength | 915nm |
| Output Power | 150W |
| Spectral Width FWHM | 6nm |
| Fiber | |
| Fiber Core | 106.5um |
| Fiber NA | 0.22NA |
| Fiber Connector | Bare end |
| Electrical | |
| Operating Current | 14A |
| Threshold Current | 0.9A |
| Operating Voltage | 23V |
| Power Conversion Efficiency | 45% |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 15~35℃ |
| Storage Temp. | -20-70℃ |
Size:

Hot Tags: 150w 915nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode factory










