150W 915nm Multimode Fiber Laser Diode
Fiber-coupled lasers have several advantages as pump sources, making them an ideal choice. Fiber-coupled lasers can efficiently transmit optical energy to the gain medium, exciting it to emit laser light. This transmission method takes advantage of the flexibility and efficiency of optical fibers, ensuring the effective conversion and utilization of optical energy.
Features:
150Watt output, the highest power can be 750W
808nm/915nm/940nm/976nm wavelength optional
Applications:
Fiber laser pumping
Solid-state laser pumping
Direct diode material processing

Spec sheet:
Item No.: FC915DL150
| Optical | |
| Center Wavelength | 915nm |
| Output Power | 150W |
| Spectral Width FWHM | 6nm |
| Fiber | |
| Fiber Core | 106.5um |
| Fiber NA | 0.22NA |
| Fiber Length | 1~2m |
| Fiber Connector | Bare end/SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 14A |
| Threshold Current Ith | 0.9A |
| Operating Voltage Vop | 23V |
| Power Conversion Efficiency | 45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -20-70℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | 0.3nm/℃ |
Drawing:

Hot Tags: 150w 915nm multimode fiber laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode factory










