Description
400W 915nm Pump Fiber Coupled Laser Diode
Advantages:
laser chip from Jenoptik Germany
substrate/shell from Tecnisco Japan
fiber from Nufern Germany
lifetime: over 10000hours
High power laser diode, also can supply driver board for this diode
Wide application such as Laser Marking, Laser Engraving, Laser Cutting, Fiber Laser Pumping Source

Spec sheet
Item No.: FC915DL400
| Optical | |
| Center Wavelength | 915±10nm |
| Output Power | 400W |
| Spectral Width FWHM | 10nm |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | 60mm |
| Fiber Core | 200um |
| Fiber Length | 1.5m |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | Bare |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 26A |
| Threshold Current Ith | 1.1A |
| Operating Voltage Vop | 32V |
| Power Conversion Efficiency | 45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -30~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.35nm/℃ |
Dimensions

Hot Tags: 400w 915nm pump fiber coupled laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode factory










