220W 915nm Fiber Coupled Diode Laser
High coupling efficiency: The coupling efficiency of 220W 915nm Fiber Coupled Diode Laser is usually maintained above 90%, which can achieve hundreds of watts of optical power output. The coupling efficiency of lasers entering optical fibers can be further improved by standardizing the process flow, adjusting the optical path, and using high-quality optical components.
Features:
standard fiber 135um core, 0.22 NA
compact design, stable output power
high power, high efficiency and convenient packaging
high stability and superior beam quality
Applications:
Fiber laser pumping
Solid-state laser pumping
Direct diode material processing

Data sheet:
Item No.: FC915DL220
| Optical | Typical Value |
| Center Wavelength | 915nm |
| Output Power | 220W |
| Working Mode | CW |
| Spectral Width FWHM | 5nm |
| Slope Efficiency | 13W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 17A |
| Threshold Current Ith | 1.0A |
| Operating Voltage Vop | 24.5V |
| Power Conversion Efficiency | ~45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.3nm/℃ |
Size:
![product-1-1 )~KHQV@}3%P]WN@U(GODIQY](/Content/upload/201998745/201908201439043384837.png)
Hot Tags: 220w 915nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode factory










