380W 915nm Fiber Laser Pump Module
The 915nm 380w Fiber Coupled Diode Laser offer high brightness, small footprints, and simplified thermal management by disturbing the diodes (heat sources), allowing the use of either air- or water-cooled architectures with predictable high reliability. This series is a unique solution for the fiber-coupled pump-laser market, offering powerful technical attributes in a cost-effective package.

01
Fiber details: 200um/0.22NA/Customized fiber length/Bare end
02
Compact structure, good heat dissipation performance
03
High coupling efficiency, high stability, long lifetime>10000 hours
04
Excellent Light Source for Ultra, Raycus and Ipg
Spec sheet
Item No.: FC915DL380
| Optical | |
| Center Wavelength | 915±15nm |
| Output Power | 380W |
| Working Mode | CW |
| Fiber | |
| Fiber Core | 200um |
| Fiber Length | 1.5m |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | Bare end |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 27A |
| Threshold Current Ith | 1.1A |
| Operating Voltage Vop | 33V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~45℃ |
| Storage Temperature | -30~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.35nm/℃ |
Dimensions

Hot Tags: 380w 915nm fiber laser pump module suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode factory










