50W 915nm Fiber Coupled Diode Laser

We are always at your service when you need
50W 915nm Fiber Coupled Diode Laser refers to a laser device that combines the high efficiency and miniaturization of laser diodes with the flexibility and long-distance transmission capabilities of optical fibers. The output power of this device is 50W, which means it can provide higher energy output in a short period of time. The wavelength is 915nm, which is the specific wavelength of light emitted by laser diodes. For specific application scenarios, lasers of this wavelength have specific advantages. Fiber coupling technology allows laser energy to be efficiently coupled from laser diodes to optical fibers, realizing the transmission and concentration of light energy, which is suitable for application scenarios that require high energy density and precise control. In addition, this laser diode also has an anti-reflection function, which effectively isolates reflected light in a specific band, thereby realizing the pump protection function and ensuring the reliability and stability of the product
The diode laser can integrate several functions upon customizable request. Compact and operate-friendly designs make it very easy to use. 50W 915nm Fiber Coupled Diode Laser has been developed for pumping, medical or materials processing applications.
Drawing
![product-1-1 KCZ4}[KU77XGV7R[0[7]29W](/Content/upload/201998745/201907291420234357383.png)
Data sheet
| Optical | |
| Center Wavelength | 915nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 50W |
| Spectral Width FWHM | <7nm |
| Slope Efficiency | 4.5W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 11.5~12.5A |
| Threshold Current Ith | 0.5~0.9A |
| Operating Voltage Vop | 8.5~12V |
| Power Conversion Efficiency | 45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
| Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Hot Tags: 50w 915nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode factory










