Description
70W 940nm Fiber Coupled Diode Laser
Quick details:
Multimode pump module
Simplified thermal management
Use a high-power proprietary chip optimized for reliability at high peak power

Data sheet:
Item No.: FC940DL70
| Optical | |
| Center Wavelength | 940±10nm |
| Output Power | 70W |
| Spectral Width FWHM | 4nm |
| >95% Power | 0.18NA |
| Slope Efficiency | 6W/A |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >60mm |
| Fiber Core/Cladding/Buffer Diameter | 105um/125um/250um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1m |
| Fiber Connector | Bare |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 12A |
| Threshold Current Ith | 0.5A |
| Operating Voltage Vop | 14V |
| Power Conversion Efficiency | 45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | 0.3nm/℃ |
Drawing:

Hot Tags: 70w 940nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, wholesale Fiber Coupled Laser Diode










