Description
205W 940nm Fiber Coupled Diode Laser
Product Description
Key features:
Working Mode: CW
NA within 95% Power Enclosure: 0.18NA
Fiber NA / Index Type: 0.22NA Step Index
Back Reflection Isolation 1060~1200nm: 15dB
Simplified, efficient optical system
Other output powers are also available(100W, 150W, 200W, 250W,500W,700W etc)
Application:
Laser Engraving machine
Material processing
Industry application

Data sheet
Item No.:FC940DL205
| Optical | |
| Center Wavelength | 940nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 250W |
| Working Mode | CW |
| Spectral Width FWHM | 3.6nm |
| Fiber | |
| Fiber Length/Fiber Jacket Diameter | 1.5m/0.9mm |
| Fiber Core/Cladding Diameter | 200/220um |
| NA within 95% Power Enclosure | 0.18NA |
| Fiber NA / Index Type | 0.22NA Step Index |
| Fiber Connector | Bare |
| Back Reflection Isolation 1060~1200nm | 15dB |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 15A |
| Threshold Current Ith | 0.8A |
| Operating Voltage Vop | 30V |
| Power Conversion Efficiency | 46% |
| Thermal | |
| Operating Temperature(Non-Condensing) | 15~35℃ |
| Storage Temperature(Non-Condensing) | -30~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.3nm/℃ |
| Wavelength Current Coefficient | 1.1nm/A |
| Waste Heat | 245 W (approx.) |
Drawing size
![product-1-1 10U1`50_O[J1J{~}][%`[NF](/Content/uploads/202098745/202002031433582184018.png)
Hot Tags: 205w 940nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, wholesale Fiber Coupled Laser Diode










