Description
Available with compact package designs, 940nm fiber coupled laser diode enables high output power and high coupling efficiency in the industry. With high output power of 70W, 940nm laser diode provides super intense in fiber laser pumping.
Please contact us freely for a quote, for technical support, or help in selecting the best laser.
Application:
Pumping
Medical
Material Processing
IR Illunimation

| Specification: | |
| Output Power | 70W |
| Center Wavelength | 940nm |
| Spectral Width | 3nm |
| Threshold Current | 0.6A |
| Operating Current | 3A |
| Operating Voltage | 2.2V |
| Convention Efficiency | 40% |
| Wavelength Shift vs. Temperature | 0.28nm/℃ |
| Slop Efficiency | 0.85W/A |
| Storage Temperature | 0~55°C(Non-Condensing) |
| Operating Temperature | 15~30°C |
| Core Diameter | 105μm |
| Numeric Aperture | 0.15NA |
| Fiber Connector | SC |
Hot Tags: pumping diode laser 940nm suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, wholesale Fiber Coupled Laser Diode










