Description

100W 976nm Direct Diode Laser System
Feature:
- Fiber Bundle Diameter:200um
-
plug-and-play
-
Compact size and lightweight
-
Multiple protection mechanisms and user-friendly
Application:
- Most commonly used to pump ytterbium-doped fiber lasers
- Materials Processing
- Defense and Aerospace
- Plastic welding
Item NO.: FC976DDL100
Item Name:100W 976nm Direct Diode Laser System
| Product Model | FC976DDL100 |
| optica Characteristics | |
| Output power | 100W |
| Operation Mode | CW/QCW |
| Center wavelength | 915±20nm |
| Fiber Core | 200um |
| Modulation Frequency | 5KHz |
| Fiber | |
| Fiber connector | SMA905 |
| Fiber N.A. | 0.22NA |
| Electrical | |
| Input Voltage | AC220V/50Hz/60Hz |
| Max.Power Consumption | 230W |
| Control port | RS232/DB25 |
| Others | |
| Dimensions | 402mm*265mm*89mm |
Laser Size:


Hot Tags: 100w 976nm direct diode laser system suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode Made in China, Fiber Coupled Laser Diode China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers, Fiber Coupled Laser Diode factory, Fiber Coupled Laser Diode










