250W 915nm Fiber Coupled Laser Diode 135um
250W 915nm Fiber Coupled Laser Diode 135um are the devices that the generated light is coupled into an optical fiber. Coupling the output of a laser diode into an optical fiber makes delivering light easier. This allows the laser light to be transmitted over long distances without losing too much power.
Main Feature:
Ausn solder assembly to high realiability
Lifespan 10000 hrs
Application:
Laser welding, laser cutting, laser pumping...

Spec sheet
Item No.: FC915DL250
Item Name: 250W 915nm Fiber Coupled Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 915nm |
| Wavelength Tolerance | ±15nm |
| Output Power | 250W |
| Duty Cycle | 10% |
| Modulation Frequency | 10Hz |
| Spectral Width FWHM | 6nm |
| 95% Power | 0.18NA |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >60mm |
| Fiber Core/Cladding/Buffer Diameter | 135um/155um/320um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length/Fiber Protective Tube | 1.5m/0.9mm Jacket |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 25~26A |
| Threshold Current Ith | 1.1A |
| Operating Voltage Vop | 25~26V |
| Power Conversion Efficiency | 48% |
| Thermal | |
| Operating Temperature(Non-Condensing) | 15~35℃ |
| Storage Temperature(Non-Condensing) | -30~70℃ |
| Others | |
| ESD | 500V |
| Relative Humidity | 15-75% |
| Lead Soldering Temp | 260˚C |
| Lead Soldering Time | 10 sec |
| Wavelength Range(Feedback Isolation) | 1040-1200nm |
| Isolation | 30dB |
Drawing

FAQ:
How to proceed an order?
1. Contact us for more details by email
2. We send PI to you for payment, payment term is T/T or Western Union
3. Once payment is done, we will arrange production
4. Delivery time is 1-2 weeks depends on different order qty and request.
5. After delivery, we will send you DHL UPS FedEx TNT tracking no.
Hot Tags: 250w 915nm fiber coupled laser diode 135um suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










