15W 975nm 976nm 980nm Fiber Coupled Diode Laser
15W 975nm/976nm/980nm Fiber Coupled Diode Laser are achieved by transforming the asymmetric radiation from the laser diode chip into an output fiber with small core diameter by using special micro optics.
Versatile Integration: The fiber-coupled format allows easy integration into various systems, from manufacturing machines to medical devices, with minimal alignment requirements.
Feature:
0.22NA numerical aperture fiber
105μm aperture
Fiber Connector CO/ST/SMA,for your choice
High reliability
The series of modules adopt diode coupling technology, which can ensure the long-term reliable operation of the diode; At the same time, stable and reliable chip supply ensures the long-term reliability of products


Drawing
![product-1-1 {68]2053`9%WROSR[96KR$N](/Content/upload/201998745/201907241612472132641.png)
Data sheet
| Optical | |
| Center Wavelength | 976nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 15W |
| Spectral Width FWHM | ≤7nm |
| >90% Power | 0.15NA |
| Slope Efficiency | ≥1.8W/A |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >30mm |
| Fiber Core/Cladding/Buffer Diameter | 105um/125um/250um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | CO/ST/SMA |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ≤11.5A |
| Threshold Current Ith | ≤0.9A |
| Operating Voltage Vop | ≤3.7V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
Hot Tags: 15W 975nm 976nm 980nm Fiber Coupled Diode Laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










