Description
8W 980nm Uncooled Multimode Fiber Coupled Diode Laser for Pumping
This is 8W 980m Uncooled Multimode Fiber Coupled Diode Laser,employing professional coupling technology with multiple advantages and is widely applied in the market.
Multiple advantages:
◆ compact design ◆ stable output power
◆ high power ◆ high efficiency
◆ long lifetime ◆ convenient packaging
Wide applications:
◆ Medical Dental use
◆ Laser Pumping
◆ Material Processing
| Optical | |
| Center Wavelength | 976nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 8W |
| Spectral Width FWHM | ≤7nm |
| >90% Power | 0.15NA |
| Wavelength Temp. | ~0.3m/°C |
| Fiber Parameters | |
| Fiber Numerical | 0.22NA |
| Fiber Diameter | 105um/125um/250um |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ≤12A |
| Threshold Current Ith | ≤0.9A |
| Operating Voltage Vop | ≤2.2V |
| Slope Efficiency | ≥0.9W/A |
| Power Conversion | ≥45% |
| Thermal | |
| Operating | 15~30°C |
| Storage Temperature | -0~55°C |

Remarks:
Other models are available upon your choices,such as with more functions, TEC,PD,Aiming Beam,Detachable Fiber,pls contact sales team freely.
Katherine Wen
admin@brandnew-china.com
Mobile/Whatsapp: +0086 18969129929
Hot Tags: pumping diode laser 980nm suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China











