500W 980nm Fiber Coupled Diode Laser
High-power fiber-coupled lasers have shown broad application prospects in many fields, including laser processing, optical communications, laser radar, medical cosmetology and surgical lighting, microscopic analysis, photolithography manufacturing, optical communications, biomedicine, industrial online quality inspection, etc.
In the field of laser processing, fiber-coupled lasers have become the preferred tool for laser marking, laser cutting, laser welding and other processes due to their high precision and high speed
Features:
High power source 500W
Stable performance and long operating lifetime
Fiber:106.5um/1-2m/0.22NA/Bare End
Parallel sealing process, anti condensation design
Compact structure, good heat dissipation performance

Spec sheet
Item No.: FC980DL500
Item Name: 500W 980nm Fiber Coupled Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 980nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 500W |
| Spectral Width FWHM | 10nm |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >60mm |
| Fiber Core | 106.5um |
| Fiber Numerical Aperture (>90% Power) | 0.17NA |
| Fiber Length | 1.5~2m |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 24~26A |
| Threshold Current Ith | 1.6A |
| Operating Voltage Vop | 84~86V |
| Power Conversion Efficiency | 45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~45℃ |
| Storage Temperature | -30~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.35nm/℃ |
Drawing
![product-1-1 W@_8M98]NJKE}J7{(X2S6DQ](/Content/uploads/201998745/201912021711573614117.png)
Hot Tags: 500w 980nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










