300W 975nm 976nm 980nm Fiber Diode Laser
200um/0.22NA/1.5m/Bare
Available with compact package designs, this model enables high output power and high coupling efficiency in the industry. With high output power 300W, laser diode provides super intense and CW laser light source in laser pumping source, medical, material processing and printing etc.

Drawing:
![_KLUHXX[K[Z80}PV]QR%{ZC](/Content/upload/201998745/201908201513551526179.png)
Data sheet:
Item No.: FC976DL300
Item Name: 300W 976nm Fiber Coupled Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 976±10nm |
| Output Power | 300W |
| Spectral Width FWHM | <5nm |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >60mm |
| Fiber Length | 1.5m |
| Fiber Core | 200um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | Bare |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 20-22.5A |
| Threshold Current Ith | 1A |
| Operating Voltage Vop | 28.5V |
| Power Conversion Efficiency | ~45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
Certification:
Contact us:
Order Procedure:
1. Contact us for more details by email
2. We send PI to you for payment, payment term is T/T or Western Union
3. Once payment is done, we will arrange production
4. Delivery time is 1-4 weeks depends on different order qty and request.
5. After delivery, we will send you DHL UPS FedEx TNT tracking no.
Hot Tags: 300w 975nm 976nm 980nm fiber diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










