70W 975nm/976nm CW Multimode Detachable Fiber Coupled Diode Laser
Features:
- High stability and High Power
- 0.22NA 105μm core multimode fiber
- Precision Temperature and current stabilization
- Uniform Intensity Distribution
Applications:
- Medical/Life and Health Science
- Fiber Laser Pumping
- Measurement Light Source
- Optical Instrument

Brandnew's products are the highest quality fiber-coupled diode lasers in the industry, offering you the simplest way of delivering the high output power from a diode laser to your application. Our research staffs are constantly improving and innovating the processing technology in the producing process, based on the professional knowledge and experience accumulated in long-terms.
Data Sheet
Item No: FC976DL70
Item Name: Detachable 975nm 976nm Fiber Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 976 |
| Output Power | 70W |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Working Mode | CW |
| Fiber | |
| Fiber Core | 105um±3um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | Bare |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 13A |
| Threshold Current Ith | 1.0A |
| Operating Voltage Vop | 13V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -20-70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.35nm/℃ |
Drawing:

Fiber-coupled 976 nm laser diodes are available as stock products or for use with CW or pulsed laser diode drivers. They are compatible with our high-speed nanosecond pulsed or CW drivers. All modules have a narrow emission bandwidth for Yb3+ or Er3+ pumping (Bragg grating technology).
Hot Tags: detachable 975nm 976nm fiber laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










