976nm Fiber Coupled LD
976nm Fiber Coupled LD are made using advanced technology, which allows them to produce high power outputs while maintaining excellent beam quality.
One of the key advantages of fiber coupled laser diodes is their ability to deliver a highly focused laser beam, which is critical for applications that require pinpoint accuracy. This is achieved through the use of specially designed optical fibers that are coupled to the laser diode. The fibers are highly efficient at transmitting the laser light and provide a consistent output, even under extreme conditions.
Features:
130Watt at 976nm wavelength
Other output power is available, the highest at 976nm is 500W
High reliability, high stability and long lifetime
Compact structure, good heat dissipation performance
Applications:
Laser Pumping
Material Processing
Medical Dental
Printing
Direct Diode Lasers

Data sheet:
Item No.: FC976DL130
| Optical | Typical Value |
| Center Wavelength | 976±10nm |
| Output Power | 130W |
| Working Mode | CW |
| Spectral Width FWHM | 4nm |
| Slope Efficiency | 10W/A |
| Fiber | |
| Fiber Length/Fiber Jacket Diameter | 1.5m/0.9mm |
| Fiber Core | 105um±1.5um |
| Fiber Connector | Bare |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 12A |
| Operating Voltage Vop | 25.5V |
| Power Conversion Efficiency | ~45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.3nm/℃ |
Drawing:
![product-1-1 )~KHQV@}3%P]WN@U(GODIQY](/Content/upload/201998745/201908201439043384837.png)
Hot Tags: 976nm fiber coupled ld suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










