10W 976nm Fiber Coupled Laser Diode
Feature:
976nm wavelength
10W output power
105μm fiber core diameter
0.22NA fiber aperture
Advantages:
Long lifetime
High coupling efficiency
High power
Parallel seam sealing
Specifications:
| Optical Characteristics | |
| Center Wavelength λ | 975nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 10W |
| Spectral Width FWHM | ≤6nm |
| >90% Power | 0.15NA |
| Polarization Mode | TE |
| Wavelength Temp. Coefficient | ~0.28nm/°C |
| Fiber Parameters | |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Core/Cladding Diameter | 105/125μm |
| Connector Type | CO/ST/SMA |
| Fiber Length | 1m |
| Electrical Characteristics | |
| Operating Current Iop | ≤12A |
| Threshold Current Ith | ≤0.9A |
| Operating Voltage Vop | ≤2.2V |
| Slope Efficiency | ≥0.9W/A |
| Power Conversion Efficiency | ≥48% |
Product View:

FAQ:
Q: what' s the delivery time?
A: Normally 1-2 Weeks.
A: We use FedEx,DHL,UPS,TNT or customer can choose shipping company.
Q: How long is the warranty?
A: 1 years warranty. ( After the quality guarantee time, we will charge repair cost.)
Q: What's the payment term?
A: T/T and Western Union.
Q: What's the Refund & Replacement policy?
A: We appreciate your business and offer an instant 7 days return policy.
(7 days after receiving the items).
If the item is not perfected quality, which doesn't meet electronical specifications,
simply return them to us for replacement or refund.
Any items must be returned in their original condition for refund or replacement.
The buyer is responsible for all the shipping cost.



Certifications:

|












