350mW 638nm Stabilized Diode Lasers
The FC638DL350 is a set of 638nm wavelength stabilized diode lasers with a wide range of configuration options. Our proprietary wavelength stabilized lasers feature stable (≈ 1% power stability), high output powers with ultra-narrow spectral bandwidths, and a diffraction-limited output beam. Designed to replace expensive DFB, DBR, fiber, and external cavity lasers, our multi-mode spectrum stabilized lasers offer superior wavelength stability over time, temperature (0.007 nm/0C), and vibration, and are manufactured to meet the most demanding wavelength requirements.


The TO-56 & 14-Pin Butterfly packaged, base product lines come standard with a circularized and collimated open output beam, internal thermistor, and ESD protection, while the 14-Pin Butterfly package can also be fiber-coupled (expect ≈ 50% power loss from base values with fiber-coupling). Utilizing a hybrid external-cavity laser design, based on volume Bragg grating (VGB) technology, we ensure extremely narrowband (≈ 100kHz) output, with a precisely defined center wavelength and a very low sensitivity to temperature changes. Lasing wavelength can be accurately specified and repeatedly manufactured to within +/-0.1 nm upon request. The FC638DL350 also provides an excellent side mode suppression ratio (SMSR), which is typically between 35-45 dB.
Data Sheet
Item No: FC638DL350
| Optical | |
|
Center Wavelength |
638nm |
| Wavelength Tolerance | ±0.5nm |
|
Output Power |
350mW |
| Spectral Width FWHM | 0.1nm |
| Slope Efficiency | 0.7W/A |
|
Fiber |
|
|
Fiber Core |
105um |
|
Fiber Numerical Aperture |
0.22NA |
|
Fiber Length |
1m |
|
Fiber Connector |
FC/PC |
|
Electrical |
|
| Threshold Current | 0.2A |
|
Operating Current |
0.8A |
|
Operating Voltage |
2.2V |
| PD | <2000uA |
| Thermistor | 10±5%/3450 |
| TEC | 2.5A/6.3V |
|
Thermal |
|
|
Operating Temp. |
15~35℃ |
|
Storage Temp. |
-20-50℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | 0.01nm/℃ |
| Wavelength Current Coefficient | 0.05nm/A |
Drawing:

Hot Tags: 350mw 638nm stabilized diode lasers suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










