Description
3W Fiber Coupling Laser Diodes
Applications

| Specification: | |
| Output Power | 3W |
| Center Wavelength | 793nm |
| Spectral Width | 3nm |
| Threshold Current | 0.45A |
| Operating Current | 3.25A |
| Operating Voltage | 1.8V |
| Convention Efficiency | 50% |
| >90% Power | 0.15NA |
| Wavelength Shift vs. Temperature | 0.28nm/℃ |
| Slop Efficiency | 1.0W/A |
| Storage Temperature | -30~70°C(Non-Condensing) |
| Operating Temperature | 15~55°C |
| Fiber Bend Radius | 37.5mm |
| Core Diameter | 105μm |
| Numeric Aperture | 0.22 |
| Fiber Connector | BARE |
Packing
One set in a case(According to your request)
Delivery
Normally 1-2 Weeks
FedEx,DHL Express,UPS,TNT
Payment Term
T/T and Western Union, For your Choice
Founded in 2011, BrandNew, the laser diode company, manufactures high-power diode lasers and systems in a wide range of output powers and wavelengths including fiber-coupled, stack bar lasers and plug and play lasers.
BrandNew's strengths are in talent employees, quality engineering,Process control, product development and volume manufacturing.
Hot Tags: 3w fiber coupling laser diodes suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










