70W 905nm Fiber Coupled Diode Laser
Applications of 70W 905nm Fiber Coupled Diode Laser include laser radar, laser ranging, laser sensing, etc. These application areas rely on the high power and excellent beam quality of 905nm fiber-coupled lasers, which enable them to work effectively over long distances and with high precision.
Overview:
This pulsed laser diode at 905nm has the feature of high peak power,high repetition rate and short rise time,short pulse duration,which is an attractive light source.
Application:
Laser range finder
Radar Sensor
Scientific research
Mesurement and communication

Spec sheet:
Item No.: FC905DL70
| Optical | |
| Center Wavelength | 905nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 70W |
| Spectral Width FWHM | 6nm |
| Fiber | |
| Fiber Core | 200um |
| Fiber Length | 1m |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | SC/PC |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 30A |
| Threshold Current Ith | 1A |
| Operating Voltage Vop | 24V |
| Pulse Width | 100ns |
| Frequency | 1KHz |
| Duty Cycle | 0.05% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | -30~70℃ |
| Storage Temperature | -30~70℃ |
Package Drawing

Hot Tags: 70w 905nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










