Description
Fiber Diode
Features:
450nm,793nm,808nm,9xxnm,1064nm wavelength optional
Up to 750W output power
Standard Fiber core: from 50um 105um,200um, 400um,800um
0.22N.A.
Warranty:
Factory burn-in tested with minimum one year warranty for workmanship and materials after receipt of items.


Spec sheet of hot product:
Item No.: FC976DL150
| Optical | |
| Center Wavelength | 976nm |
| Output Power | 150W |
| Spectral Width FWHM | 6nm |
| Slope Efficiency | 13W/A |
| Fiber | |
| Fiber Core | 106.5um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1~2m |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 14A |
| Threshold Current Ith | 0.9A |
| Operating Voltage Vop | 23V |
| Power Conversion Efficiency | 45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -20-70℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | 0.3nm/℃ |
Drawing:

FAQ:
Do you have any MOQ limit?
Low MOQ, 1pc for sample checking is available
Can you provide technology supports?
Yes, we have a professional technology supporting team for your timely services.Hot Tags: fiber diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










