Description
140mw 650nm Fiber Coupled Diode Laser
Key features:
High Output Power / Brightness High Efficiency
Custom Packaging Available Custom Wavelengths Available
Applications:
Medical, spectral analysis, research
Specification:
Item No.: FC650DL140
| Optical | |
| Center Wavelength | 650±10nm |
| Output Power | 140mW |
| Working Mode | CW |
| Spectral Width FWHM | <6nm |
| Slope Efficiency | 0.8W/A |
| Fiber | |
| Fiber Core | 105um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | FC/PC |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 0.3A |
| Threshold Current Ith | 0.1A |
| Operating Voltage Vop | 2.4V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | -20-70℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | <0.1nm/℃ |
Drawing:
Hot Tags: 140mw 650nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










