High Power Fiber Coupled Laser Diode
Options:
808nm: the highest power is 180W
915nm: the highest power is 750W
976nm: the highest power is 550W
Key features:
Standard fiber: 105um/200um core; 0.22NA; SMA905/FC/Bare Connector
Fiber length can be customized
Customize solution for PD,TEC cooler, aming beam
Leading brightness and reliability
Stabilized spectrum over temp and current
For quality side, in order to assure the stable and long lifespan, we use laser chip from Jenoptik Germany.
For better cooling and heat dissipation, we use substrate/shell from Tecnisco Japan.
For high power efficiency, we use fiber from Nufern.
All in all, we use best quality accessories in the world for our model.
All those features can guarantee the quality and long lifespan for the laser together with best AnSn Soldering technology.

Application:
Laser Marking, Laser Engraving, Laser Cutting, Fiber Laser Pumping Source

Data sheet of hot product
Item no. FC915DL500
| Optical | |
| Center Wavelength | 915nm |
| Wavelength Tolerance | ±15nm |
| Output Power | 500W |
| Fiber | |
| Fiber Length | 1.5m |
| Fiber Core Diameter | 220um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | Bare End |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 25A |
| Threshold Current Ith | 1.1A |
| Operating Voltage Vop | 46V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~45℃ |
| Storage Temperature | -20-70℃ |
| Temperature Coefficient | ~0.35nm/℃ |
Size Drawing

Hot Tags: high power fiber coupled laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










