300mW 974nm Fiber Coupled Diode Laser
Overview
Features:
300mw output power 974nm laser diode
Single-mode (SM) pump lasers emit low noise, precisely controlled level of light at a specific wavelength out of a small-core fiber
Fiber Bragg grating stabilization, Wavelength selection available;
Integrated thermoelectric cooler, thermistor, and monitor diode.
Application:
Next generation dense wavelength division multiplexing(DWDM) erbium doped fiber amplifiers(EDFA);
Reduced pump-count EDFA architectures;
Very long distance cable television(CATV) trunks and very high node count distribution.

Specification:
Item Name: 974nm 300mW SM Fiber Coupled Diode Laser
Item Number: FC974SM03
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 974±10nm |
| Output Power | 300mW |
| Transverse Mode | Single Mode |
| Emitter Width | 4um |
| Fiber | |
| Fiber Core Diameter | 9um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Fiber Length | 1m |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 790mA |
| Threshold Current Ith | 90mA |
| Operating Voltage Vop | 1.8V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -30~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.30nm/℃ |
Dimension

Our 974nm 300mW single-mode fiber-coupled laser is designed for customers requiring a stable, high-quality light source. Delivered via single-mode fiber, this laser delivers excellent beam quality and stable output, making it ideal for integration into systems requiring high optical path consistency. Its compact package facilitates installation and thermal management, making it suitable for research, industry, and other applications requiring near-infrared wavelengths. Fiber type, connector style, and pigtail length can all be customized.
Hot Tags: 300mw 974nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










