10W 976nm Fiber Coupled Diode Laser
Features:
- Cladding:105um/125um
- Fiber connector:bare end
- Easier assembly
Applications:
- Industrial use
- Semiconductor development
- Scientific experimentation

It has the advantages of high electro-optical conversion efficiency, good beam quality, high energy density, wide modulation frequency, strong reliability, long life and maintenance-free. It can be widely used in welding, precision cutting, cladding, surface treatment.
With low power drift and high reliability, this diode laser delivers the performance required for both OEM integration and laboratory use.
For technical details, pricing, or evaluation samples, feel free to contact us - we're ready to support your next innovation.
Data Sheet
Item No: FC976DL10
Item Name: 10W 976nm Fiber Coupled Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 976nm |
| Wavelength Tolerance | ±3nm |
| Output Power | 10W |
| Working Mode | CW |
| Fiber | |
| Fiber Core | 105um/125um |
| Fiber NA | 0.22NA |
| Fiber Length | 2m/0.9mm |
| Fiber Connector | Bare End |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 12A |
| Threshold Current Ith | 0.7A |
| Operating Voltage Vop | 1.8V |
| Slope Efficiency | 0.9W/A |
| Electrical-to-optical Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Storage Temperature | -30~70℃ |
| Working Temperature | 15~35℃ |
Drawing:

After-sales service process:

Hot Tags: 10w 976nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode China, Fiber Coupled Laser Diode, , Fiber Coupled Laser Diode suppliers, , Fiber Coupled Laser Diode Made in China














