300w 878.6nm Stablized Wavelength Fiber Coupled laser Diode
Features:
- High efficiency
- Long life, long coverage band
- Durability, various laser processing methods
- Convenient use
- High output power
Applications:
- Solid State Pumping sourse
- Industrial
- Scientific reseach
- Military

- Solid-state lasers have many advantages such as small size, high efficiency, long life, long coverage band, durability, various laser processing methods, convenient use, and high output power.
- They are widely used in Solid State Pumping sourse,industrial, scientific reseach and military. So we launched 878.6 wavelength-locked fiber coupled laser diode as the pumping sourse.
- Compared with 808nm, 878.6nm has smaller quantum depletion heat, improving laser efficiency.Compared with 888.3nm and 914nm, 878.6 nm has better absorption rate, less affected by temperature.
- For 878.6nm wavelength, we have 20W,30W,60W,120W,170W,300W output power for choice.
Data Sheet
Item No: FC8786WS300
Item Name: 300W 878.6nm Stabilized Wave Fiber Coupled Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 878.6nm |
| Wavelength Tolerance | ±0.5nm |
| Output Power | 300W |
| Fiber | |
| Fiber Core | 200um |
| Fiber NA | 0.22NA |
| Fiber Length | 1.5m |
| Fiber Connector | CO |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 16A |
| Threshold Current Ith | 1.5A |
| Operating Voltage Vop | 38V |
| Power Conversion Efficiency | 45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25~35℃ |
| Storage Temperature | -20~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.01nm/℃ |
Drawing:

Instructions for Use:
1.When the laser is working, avoid laser irradiation of eyes and skin.
2.Anti-static measures must be taken during transportation, storage, and use. During transportation and storage, short circuit protection must be connected between the pins.
3.For lasers with an operating current above 6A, please use welding to connect the leads. The welding point should be as close to the root of the pin as possible and the temperature should be lower than 260°C.
4.time is less than 10 seconds.
5.Use laser-driven constant current power supply to avoid surges during work.
6.Should be used under rated current and rated power.
7.Good heat dissipation must be ensured when the laser is working.
8.Please use coated jumpers for testing to reduce the reflection on the fiber end face and avoid burning the chip.
9.Working temperature 20℃~30℃.
10.Storage temperature -30℃~+70℃.
Hot Tags: 878.6nm Stabilized Wave Fiber Coupled Diode Laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode Made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers










