16Bars 808nm Diode Laser Matrix/Array
Key Features:
16 bars 50w per bar,totally 800W
808nm or triple wavelength for your option.
1-10hz fast frequency for fast hair removal
Macro Channel
Laser chip from Jenoptik GermanyAuSn hard solder assembly technology
Long lifetime >30 million shots
Long Warranty is 20 months
Special design for hair removal handle, such as Lefis.

Data Sheet:
Item no.:WC808VS800
Item name:800w 808nm diode laser module
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 800W |
| Number of Bars | 16 |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 12Deg |
| Working Mode | QCW |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ~50A |
| Threshold Current Ith | ~10A |
| Operating Voltage Vop | ~28V |
| Power Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0~55℃ |
Package Drawing:

Why are diode lasers breakdown easily and expensive to repair?
The first thing is that in the case of equipment/devices that installed diode bars, the most expensive part is the diode bars, so when they burn, replacing them has a high cost.
The most common reasons why the laser diode is burned are the following:
1. The problem of cooling water in hair removal equipments:
.- Customers do not change water frequently.
.- It is essential - it is necessary to change and renew the water in the cooling system one time a month at least (depends on the usage frequency of work), with distilled water or pure water.
When using non-distilled, osmotic or pure water, the impurities pass into the cooling channels (Macro Channel - Micro Channel) of the diode bars. As a consequence, there is a decrease in the flow-fluence of water, preventing the diode bars from overheating and eventually burning.
2. The importance of the quality of bars.
At present in this laser market, there are many companies manufacture Diode bars regardless of their country of origin.
.- Bars from Germany
.- Bars from United States
.- Bars from Israel
.- Bars from Japan
.- Bars from South Korea
.- Bars from RPC - China.
It is difficult to distinguish the difference between the bars and their origin and what really makes the difference is the quality of laser bar, also the quality of the cooling system (water pump, radiators, circuit, arrangement of the circuit, ... others).
3. They are also easily damaged by:
.- Not being adequately prepared the cooling system to apply the repetition rate of shots at 10 Hz or more. In fact the most effective way to avoid breakdown is to use lower frequencies 4Hz, 5Hz, which ensures a better laser life.
.- The deficient cooling system, little power of the pump, poor arrangement of the cooling system (pipes, elbows, ... etc) both inside the manipulator (it is the fundamental area and the water flow must arrive with a sufficient flow and with a low temperature) as in the rest of the refrigeration circuit. The material and quality of the radiator is also essential (cooling the water-coolant):
At present, Aluminum and Copper are installed… ..
Those made of copper are usually more effective in terms of cooling, but also their cost is higher.
Summarizing:
When purchasing Diode Laser we recommend that you inform yourself about everything:
1.Refrigeration system and its components and their arrangement.
2.If it is Micro Channel or Macro Channel
3.Do not forget to change the water at least once a month depending on the use of the device and that this water is adequate according to the manufacturer's recommendations.
Finally, remember that the market is complicated because all manufacturers (Europeans, Israel, United States, Germans and Asians) continue to lower prices which affects the lifetime of the product.
Hot Tags: 808nm diode laser matrix suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










