600W 808nm CW Bar Module
Laser diode stacks are used in a variety of medical and cosmetic applications, including hair removal, skin resurfacing, and tattoo removal. 600W 808nm CW Bar Module is a popular choice for hair removal treatments.
the wavelength is 808nm, which is in the infrared range. This allows for deeper penetration into the skin, making it an ideal choice for hair removal. The 600W power output means that this diode stack is high powered, which allows for faster treatment times and more efficient hair removal. The 6bars refer to the number of bars inside the diode stack – in this case, there are 6bars, which means that there are 6 individual laser sources working together to provide a more powerful and precise output
Features:
Micro chaneel water cooled
Low presure and low nonlinearity packaging
Excellent optical design and process beam
High power: 100W / bar
High power density and low $/W
Low field failure rate, Low cost


Spec sheet
Item No.:WC808VS600
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Output Power Per Bar | 100W |
| Number of Bars | 6 |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ~100A |
| Threshold Current Ith | ~10A |
| Operating Voltage Vop | ~12V |
| Power Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Drawing
![product-1-1 {]]PTL2}`I@TXG5T)}IUR@4](/Content/uploads/202098745/20200710135017cb3c6a776ab348ad85bf00f00bb441a4.png)
Hot Tags: 600w 808nm cw bar module suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










