755 808 1064 Diode Laser Array
755 808 1064 Diode Laser Array combines 3 different wavelength into a single bar stack, which simultaneously work in the different depth of hair follicle to achieve better efficacy and ensure the safes and comprehensive hair removal treatment.
Laser arrays of different powers perform differently in different applications. For example, in the field of medical cosmetology, high-energy-density laser beams promote collagen regeneration by forming tiny channels, thereby achieving skin repair and beauty effects. In industrial processing, high-power laser arrays can provide higher cutting and welding efficiency and are suitable for metal processing, material processing and other fields.

Data sheet
Item No.:WC781VS600
| Optical | |
| Center Wavelength | 755nm/808nm/1064nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power Per Bar | 60W |
| Number of Bars | 10 |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current | ~50A |
| Threshold Current | ~10A |
| Operating Voltage | ~18V |
| Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Package Drawing

Hot Tags: 755 808 1064 diode laser array suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










