10 Bar 600W Laser Diode Module
Features:
Using high-quality German Jenoptik laser bar
Gold tin package, excellent performance,
oxidation resistance, high temperature resistance
Fully sealed nitrogen-filled design,
great environmental suitability, high stability
Macro channel heat dissiation, simple water cooling, low water quality requirements
Used for most of Chinese hair removal machine repairing and replacement, such as ADSS, Stelle Laser,Syntech, ect.......
Data sheet
Item No.:WC808VS600
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power Per Bar | 60W |
| Number of Bars | 10 |
| Output Power | 600W |
| Pulse Width | ≤400ms |
|
Duty Cycle |
≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ~50A |
| Threshold Current Ith | ~10A |
| Operating Voltage Vop | ~19V |
| Power Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 20~30℃ |
| Storage Temp. | 0-55℃ |
Package Drawing
Hot Tags: 10 bar 600w laser diode module suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










