16 Bar 800W Laser Stack
Key Features:
16 bars 50w per bar,totally 800W
808nm or triple wavelength for your option.
1-10hz fast frequency for fast hair removal
AuSn hard solder assembly technology
Long lifetime >30 million shots
Quality Warranty is 20 months
Special design for hair removal handle, such as Lefis.
Data Sheet:
Item no.:WC808VS800
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 800W |
| Number of Bars | 16 |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 12Deg |
| Working Mode | QCW |
| Pulse Width | ≤400ms |
|
Duty Cycle |
≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ~50A |
| Threshold Current Ith | ~10A |
| Operating Voltage Vop | ~28V |
| Power Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
|
Storage Temperature |
0~55℃ |
Package Drawing:
Use Tips:
1. The ideal temperature of the cooling water is ≤25°C. It is recommended to combine the local room temperature to ensure that the laser temperature is controlled at room temperature ±5 °C to avoid condensation.
2. The actual water flow through the laser is ≥4.5L/min;
3. Please use it in a dry environment;
Hot Tags: 16 bar 800w laser stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










