1000W Diode Laser Bars Stack

Product Description
Brandnew Provide various kinds of vetical micro channel cooler and macro channel cooler diode laser stack for Hair removal application.
The preparation of the Macro-channel Vertical Stack laser array heat sink can be simplified, and the spacing between the water channel and the strip heat sink can be slightly wider, usually more than 0.2 mm. The Macro-channel Vertical Stack laser array water channel usually has through holes or specialized tooth structures designed to increase the exchange surface area. Macro-channel Vertical Stack laser array structures such as depilatory modules, DPL modules, and 10,000-watt ring bars belong to this category. Macro-channel Vertical Stack laser array Heat sinks with water channels are usually not used as conductive media and do not require very high quality.
Spec sheet:
Item No: WC808VS1000
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power | 1000W |
| Electrical | |
| Operating Current | ~100A |
| Threshold Current | ~10A |
| Operating Voltage | ~18V |
| Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Others | |
| Coolant | Distilled Water |
| Flow Rate/Bar | 4~6L/min |
Drawing:

Hot Tags: 1000w diode laser bars stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










