Description
10W 915nm Fiber Coupled Diode Laser - Efficient Solution
Features:
- Diode laser chip from Germany and submount from Japan
- High coupling efficiency
- Good quality of spot
- Stable Performance
Application
- Fiber laser pumping
- Material processing
- Graphic arts
- Medical

- It is widely used in pumping fiber laser, DPSSL, illumination and scientific research.
- Typical wavelengths are 808nm, 915nm, 976nm (others upon request).
- BrandNew can also customize some wavelength combining modules upon our client's requirements.
- High power semiconductor laser modules are manufactured using specialized fiber coupling technology, featuring high efficiency, high stability and excellent beam quality.
Specifications:
Item No.: FC91CB10
Item Name: 10W 915nm Fiber Coupled Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 915nm±10nm |
| Output Power | 10W |
| Fiber | Detachable Fiber |
| Fiber Core | 200um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1m/0.9mm Jacket |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | 13A |
| Threshold Current Lth | 1A |
| Operating Voltage Vop | 2V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.3nm/℃ |
Drawing:

Our 10W 915nm fiber-coupled diode laser offers high-efficiency optical output with excellent beam stability and compact form. Designed for seamless integration, it's ideal for plastic processing, biomedical equipment, laser pumping, and other precision-demanding applications. With high coupling efficiency and low thermal load, this laser provides long-term reliability in both laboratory and industrial environments.
Hot Tags: 915nm 10W Fiber Coupled Diode Laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode factory










