16 Bar Laser Stack
Key Features:
50W per bar, 16 Bars, totally 800W
AuSn hard solder assembly technology, Higher reliability
Standard configuration and customer-design package
Quality warranty is 20 months. No. of shots >50 million.
Data sheet
Item No.: WC808VS800
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 800W |
| Pulse Width | ≤400ms |
|
Duty Cycle |
≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ~45A |
| Threshold Current Ith | ~10A |
| Operating Voltage Vop | ~28V |
| Power Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Drawing
Use Tips:
In order to ensure the longterm work of this product, please use deionized water for circulating cooling. If there is a filtration system, please replace the filter regularly (according to the water quality). If there is no filtration, it is recommended to replace the deionized water twice a week.
Hot Tags: 16 bar laser stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










