Description
360W Three Wavelength Diode Laser Bars Stack
Other output powers are available,such as 300W, 500W, 600W, 800W
Combines 3 different wavelength(755nm+808nm+1064nm) into a stack

Specifications:
| Optical | |
| Center Wavelength | 760±20nm |
| Output Power | 60W/Bar |
| Number of Bars | 2 |
| Center Wavelength | 808±20nm |
| Output Power | 60W/Bar |
| Number of Bars | 2 |
| Center Wavelength | 1064±20nm |
| Output Power | 60W/Bar |
| Number of Bars | 2 |
| Working Mode | QCW |
| Bar to Bar Spacing | 2mm |
| Polarization Mode | TE/TM |
| Slope Efficiency | ≥1.0W/A |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 60A |
| Threshold Current Ith | 13A |
| Operating Voltage Vop | 11V |
| Power Conversion Efficiency | ~45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Why choose us:
Contact us for more details(info@brandnew-china.com)
Hot Tags: 360w three wavelength diode laser bars stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










