Description
Palomar Cynosure Vectus Laser Diode Stack
Features:
Two side, 24 bars totally
High power 2400W output
USA imported laser bar with advanced mounting technology
Big Spot Size to treat bigger surface areas
Standard size, unique manufacturer for Palomar/Cynosure/Cynosuremar Vectus Machine
Replacement Service is also available!


Data sheet
Item No.: WC808VS2400
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power Per Bar | 100W/Bar |
| Number of Bars | 24 |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 12Deg |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 100A |
| Threshold Current Ith | 25A |
| Operating Voltage Vop | 45V |
| Power Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Working Condition per Bar

Drawing
![(DUZWOO%FH6(%AG$QL8H]27](/Content/uploads/202098745/2020060313481591ea3354d23a474f86609bb50ece5d22.png)

Do not hesitate to contact us if you have any demands, such as data sheet, video,price, etc.
Email: info@brandnew-china.com
Whatsapp: +86 13867679409
Hot Tags: palomar cynosure vectus laser diode stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










