Description
12 Bars 755 808 1064 Diode Laser Module
Quick details:
60W per bar, totally 720W
The number of bars can be customized
Macro channel assembly by soft soldering
Unique gold coating technology with high reliability and stabilityWith standard size aluminum shell
The water holes are on the back of the stack. Electrodes are on the back of stack also.
Customized mechanical part size, dimensions,optional output power and wavelengthNumber of shots: No limitation within 18 months.
Widely used for various hair removal machine replacement
Also can provide refurbishment and repair service for other diode laser brand.

Data sheet
Item No.:WC781VS720
Item Name: 720W Triple Wavelength Water Cooled Vertical Stack Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 755nm/808nm/1064nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power Per Bar | 60W |
| Number of Bars | 12 |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg |
| Slow Axis Divergence(FWHM) | 12Deg |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 50A~60A |
| Threshold Current Ith | 10A |
| Operating Voltage Vop | 22V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Drawing

Hot Tags: 12 bars 755 808 1064 diode laser module suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










