Ftech Diler Diode Laser Stack
Features:
-AuSn hard-solder package
-Higher power conversion efficiency
-Macro channel package, sealed house
-Up to 50W QCW per Bar
-2.0mm pitch between Bars
-Up to 6-16 Bars in a single stack module
-Single or multi-wavelength 760nm, 808nm, 1064nm in a single stack module
-Active water cooling for optimized lifetime and power
-Low thermal resistance package
-Standard size, special design for most Chinese hair removal handle replacement, such as Ftech diler
Data sheet
Item No.:WC781VS600
| Optical | |
| Center Wavelength | 755nm,808nm,1064nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power Per Bar | 60W |
| Number of Bars | 10 |
| Pulse Width | ≤400ms |
|
Duty Cycle |
≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ~50A |
| Threshold Current Ith | ~10A |
| Operating Voltage Vop | ~19V |
| Power Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Package Drawing
Hot Tags: ftech diler diode laser stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










