Description
Focus Light Diode Stack Repair
Main features:
6 Bar, Number of bars can be customized.
Compatible with most micro channel hair removal handles.High cost performance, cheaper than traditional micro channel stack.
No strict requirement of water quality, overcome the easily burn out shortcomings of micro channel stack.
Highly cost-effective, High energy density, Suitable for long pulse-width operation

Data sheet:
Item No.:WC808VS600
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Output Power Per Bar | 100W |
| Number of Bars | 6 |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ~100A |
| Threshold Current Ith | ~10A |
| Operating Voltage Vop | ~12V |
| Power Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Package drawing
![{]]PTL2}`I@TXG5T)}IUR@4](/Content/uploads/202098745/20200710135017cb3c6a776ab348ad85bf00f00bb441a4.png)
Hot Tags: focus light diode stack repair suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










