600W 808NM 6Bars or 10Bars Macro Channel QCW Diode Laser Stack

Item No.: WC808VS600
Item Name: 600W 808nm Water Cooled Vertical Stack Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power Per Bar | 60W |
| Number of Bars | 10 |
| Bar to Bar Spacing | 2mm |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | ~38Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | ~12Deg |
| Polarization Mode | TE |
| Slope Efficiency | ≥1.0W/A |
| Pulse Width | 1~400ms |
| Duty Cycle | 0.1~40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ~60A |
| Threshold Current Ith | 11~17A |
| Operating Voltage Vop | 19~21V |
| Power Conversion Efficiency | 45~48% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Coolant | Filtered Water |
Package Dimension:



Application:
BrandNew Diode Laser Stack WC808VS600 is apply to most of famous chinese brand hair removal machine handle, such as Beijing Sincoheren,Zhengzhou PZLaser,Beijing ADSS,Shanghai Apolo etc...
You can order laser stack and replace by yourself, it is economical.
If you are not sure, pls send picture or videos for consultation.

Brandnew Technology,the laser diode company, manufactures high-power diode lasers in a wide range of output powers and wavelengths including fiber-coupled, single bar, stack bar.

Contact us:
Hot Tags: Laser Stack For Sincoheren ADSS Apolo suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










