Description
600W 755 808 1064 Diode Laser Stack
Key features:
Triple wavelength combined.
755nm is ideal for light colored and thin hair.
808nm is suitable for most skin types and hair types.
1064nm wavelength is a focused solution for darker skin types.
10 bars, 60w per bar.
working current is 50A. working voltage is 18V.
Quality warranty is 20 months. Long lifetime 30 million shots.
Compatible to most Chinese hair removal handle, such as ADSS.

Data sheet:
Item No.:WC781VS600
| Optical | |
| Working Mode | QCW/Macro-Channel |
| Output Power Per Bar | 60W |
| Number of Bars | 10 |
| Wavelength | 755nm/808nm/1064nm |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 12Deg |
| Polarization Mode | TE |
| Slope Efficiency | ≥1.0W/A |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 120A |
| Threshold Current Ith | 20A |
| Operating Voltage Vop | 11V |
| Power Conversion Efficiency | 45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 23~27℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Hot Tags: 600w 755 808 1064 diode laser stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










