MedicaLaser D-Las 100 Diode Stack Module
Features:
100W output power per bar
Number of bars can be customized
Frame size can be customized
Excellent beam characteristics
Coating technology with high reliability and stability
Repair and replacement for MedicaLaser hair removal handpiece
Spec sheet
Item No.:WC808VS500
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Output Power Per Bar | 100W |
| Number of Bars | 5 |
| Pulse Width | ≤400ms |
|
Duty Cycle |
≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ~100A |
| Threshold Current Ith | ~10A |
| Operating Voltage Vop | ~12V |
| Power Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
FAQ:
How to proceed an order?
1. Contact us for more details by email
2. We send PI to you for payment, payment term is T/T or Western Union
3. Once payment is done, we will arrange production
4. Delivery time is 1-2 weeks depends on different order qty and request.
5. After delivery, we will send you DHL UPS FedEx TNT tracking no.
Hot Tags: medicalaser d-las 100 diode stack module suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










