Description
200W 940nm QCW Horizontal Stack Diode Laser
PulseLife G-stack
QCW horizontal laser stack
Conduction cooled horizontal stack
200W 940nm QCW Horizontal Stack Diode Laser for pumping, illumination, and direct diode needs.

Drawing:
![W83N]0{K`ATD1H54QSEN2F5](/Content/upload/201998745/201908051356213022075.png)
Data sheet:
Item No:CC940HA200
| Optical | |
| Center Wavelength | 940±10nm |
| Output Power | 200W |
| Working Mode | QCW |
| Spectral Width FWHM | 6nm |
| Pulse Width | 5-6ms |
| Duty Cycle | <2% |
| Frequency | 1-5Hz |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 200A |
| Threshold Current Ith | 30A |
| Operating Voltage Vop | 2V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | -45~+60℃ |
| Storage Temperature | -55~+85℃ |
Contact us:
Order Procedure:
1. Contact us for more details by email
2. We send PI to you for payment, payment term is T/T or Western Union
3. Once payment is done, we will arrange production
4. Delivery time is 1-4 weeks depends on different order qty and request.
5. After delivery, we will send you DHL tracking number.
Hot Tags: 200w 940nm qcw horizontal stack diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










